Dywany zewnętrzne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?


Kupując dywany do domu, myślimy o salonie, sypialni, łazience czy nawet kuchni. Planujemy ich rozmieszczenie i to czy będą pasowały do mieszkania. Z reguły zapominamy o jeszcze jednym ważnym miejscu idealnym na położenie dywanu. Taras lub balkon to przestrzeń, w której spędzamy bardzo dużo wolnego czasu. Dlaczego więc nie uczynić i jej przytulną poprzez zakup dywanu zewnętrznego?

Kiedy dywan zewnętrzny się przyda?

Po pierwsze, jak wiadomo, tarasowa podłoga nie zawsze wygląda tak, jak byśmy chcieli. Nieatrakcyjny beton czy wykładzinę zakryć można właśnie dywanem zewnętrznym! Ten mały zabieg, jakim jest kupno dywanu, sprawi, że wyeksponujemy piękno mebli ogrodowych i kwiatów, a odwrócimy uwagę od dotychczas brzydkiej posadzki. Kiedy jeszcze dywan się przyda? Gdy posiadamy dzieci! Czas z dzieckiem spędzony na świeżym powietrzu jest bezcenny, a balkon to wspaniałe miejsce do zabaw. Urządzenie go tak, by był bezpieczny i przytulny to gwarancja spokoju ducha, nawet gdy dziecko jest tam chwilowo same. Fanom relaksu na tarasie również polecamy dywany zewnętrzne. Przyjęcia w gronie znajomych, czy małe rodzinne imprezy będą o wiele przyjemniejsze, gdy będzie można świętować w komfortowym miejscu na zewnątrz.

Dywan zewnętrzny do zadań specjalnych

Niestety dywan na taras nie może być dowolny, gdyż zwykłe tekstylia do użytku domowego szybko zniszczyłyby się na balkonie. Dywany zewnętrzne muszą być odporne na działanie zarówno wilgoci, jak i ostrych promieni słonecznych. W przeciwnym przypadku musielibyśmy go zwijać i chować do domu za każdym razem, gdy pogoda się psuje lub jest zbyt słoneczna. Gdy dywan jest wystarczająco trwały i porządny będziemy go chować wyłącznie na zimę, a w pozostałe pory roku nie będzie stanowił dla nas problemu. Dywan zewnętrzny można nazwać dywanem do zadań specjalnych, gdyż dzięki odpowiedniemu materiałowi wykonania jest odporny na działanie deszczu i słońca i pozostanie w nienaruszonym stanie nawet po burzy czy letnim upale.

Jaki materiał do dywanu zewnętrznego?

W kwestii aspektu wizualnego dywanu warto zwrócić uwagę na dopasowanie go do istniejącej już tarasowej aranżacji. Jeśli dopiero zaczynamy urządzać wystrój balkonu, starajmy się, by nawiązywał kolorystyką i wzorami do dekoracji w salonie. Sprawi to, że taras będzie jeszcze bardziej przytulny. Dywan zewnętrzny poza wyglądem musi jednak być przede wszystkim solidny. Naturalne włosie raczej odpada, choć istnieją specjalne modele niepochłaniające wilgoci, które w dodatku nie blakną i są łatwe w utrzymaniu. To na przykład dywany tkane na płasko. Jeśli jednak naturalny materiał nie jest dla nas priorytetem, postawmy lepiej na syntetyki. W przypadku dywanów zewnętrznych to gwarancja jakości na lata. Do najbardziej popularnych należą tekstylia polipropylenowe – niezwykle odporne na wszelkie czynniki atmosferyczne i łatwe do czyszczenia. Wybór modeli jest ogromny – pełna gama kolorów, wzorów, a nawet kształtów. Na obecnym rynku dywanów tarasowych każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *