Kotłownie solarne – w czym pomagają?


Pompa, wiatr plus słońce – kto by pomyślał, że do ogrzewania domu potrzeba tak niewiele. Jeszcze kilka lat temu mało kto twierdził, że takie rozwiązanie będzie w ogóle możliwe, ale czas pokazał, że ludzka ocena i sceptyczne nastawienie do nowinek technicznych nie może powstrzymać gwałtownego rozwoju mysli technicznej. Instalację, dzięki której za pomocą naturalnych sił przyrody ogrzewać można gospodarstwo domowe nazywa się popularnie kotłownią solarną. Ciepło w niej magazynowane służy naturalnie do oszczędzania pomieszczeń mieszkalnych, a także do podgrzewania wody. Dobrze pracująca kotłownia solarna może w niezwykle dynamiczny sposób przyczynić się do oszczędności zasobow energetycznych. Wartośc zaoszczędzanej energii może sięgać nawet 80%, co przy pierwszym komunikacie tego typu brzmieć może w uszach laika dość zaskakująco. Takie są jednak fakty. Kotłownie solarne korzystają z systemów magazynujacych ciepło,  a także z mechanizmów pompowo – sterowniczych. Do tego doliczamy jeszcze armaturę. Całość ogranicza obudowa. Aby kotłownia została w odpowiedni sposób zamontowana na danym obszarze, muszą zostać podłączone przewody wodne oraz zasilanie obiegu ogrzewania o charakterze centralnym. Czas montażu jest bardzo szybki, a co najważniejsze, obszar pod zabudowę waha się w okolicach dwoch metrów kwadratowych. To ogrzewanie udostępniane za pomocą kotłowni solarnych sprawdzi się nawet w najciaśniejszych kawalerkach! Nie zmienia to faktu, że także wielkie powierzchnie mieszkaniowe mogą uzyskać duże zaoszczędzenie energii dzięki kotłowniom solarnym.

                Kotłownia podstawowo czerpie z dwóch źróeł nośników energetycznych. Promieniowanie słońca przetwarza się ciepło. Za ten proces odpowiadają absorbery. Dzięki ciepłu mogą działać systemy grzewcze i pojawiać może się gorąca, bieżąca woda. System zamienia energię w stopniowo wysokie temperatury. Praca kotłowni polega na jasnym i określonym schemacie. Za produkcję energii odpowiadają systemy sterownicze oraz pompowe. W kierunku odpowiednich obwódów przekazywane są rozdzielane dawki energetyczne, wcześniej poddawane magazynowaniu, by przepływ elektronów odbywał się z określoną, natężoną siłą. Nie ma lepszego sposóbu na wprowadzenie programu oszczędnościowego dotyczącego ogrzewania domu, niż zamontowanie kotłowni solarnej. Kotłownia solarna powinna w najbliższych latach wyprzeć z rynku tradycyjne ogrzewanie gazowe, które w praktyce okazuje się niezwykle kosztowne. Wystarczy wziąć ołówek i kartkę papieru do ręki, aby obliczyć prawdopodobieństwo zaoszczędzenia przy zastosowaniu nowoczesnych metod grzewczych. Każdy przecież chciałby mieć możliwość zaoszczędzenia ponad 3000 złotych rocznie. To prawie dwie pensje podstawowe przeciętnego, polskiego obywatela.

                Kotłownie solarne są niezwykle bezpieczne w użytkowaniu. Systemów bezpieczeństwa doliczyć się w nich możemy w liczbie przekraczającej dwie sztuki,a  nowoczesne poszukiwania techniczne dodatkowo każą mysleć, że nie skończy się jedynie na tym. Dodajmy jeszcze, że za montowanie kotłowni nie ponosi się żadnych kosztów. Montowanie całego mechanizmu zajmuje rekordową ilość czasu.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty