Czym jest dom pasywny?


Energia, która w następstwie wytwarzania przesyła ciepło, musi być pożytkowana w należyty oraz wydajny sposób. Wciąż mamy zbyt niską świadomość na temat możliwości oszczędzania ciepła i niepłacenia przy tym wysokich rachunków. Postawienie przed sobą wyzwania budowy nowego domu do zamieszkania to nie wszystko. Trzeba poważnie zastanowić się nad typem miejsca do zamieszkania. Możemy zatem postawić dom w charakterze klasycznej budowli, możliwe będzie także powołanie do życia konstrukcji energooszczędnej. Coraz większym powodzeniem wśród klientów pragnących w szyubkim tempie postawić wymarzone domy cieszą się domy pasywne. Decydując się na dom pasywny, trzeba pamiętać, że wzrosną wszystkie koszty inwestowania w to przedsięwzięcie. Im bardziej energia cieplna w budynku ma być oszczędzana – tym wyższe będą koszty rozbudowania całej strefy ochronnej i energetycznej wybranego domu. Koszty dotyczą wielu czynników, np. Wyboru odpowiednich okien, a także części klimatyzacji. Z budynków ulatuje ciepło przez powody dość prozaiczne. Mogą się do tego przyczynić nieszczelne drzwi oraz okna, a także niezałatane otwory ścienne, dachowe oraz niestabilne konstrukcje drzwi. W zależności od tego, czym ogrzewamy nasz dom, widoczne będą także nasze koszty inwestowania w ogrom energii cieplnej. Ważny jest odpowiedni dobór pieca centralnego, a także kaloryferów i grzejników rozlokowanych w różnych strefach miejsca naszego zamieszkania i codziennej egzystencji. Ubytki energii pojawiać się będą także w momentach, gdy okno zostanie otwarte zbyt długo lub kiedy postawimy coś przed kaloryferem, hamujacego przepływ swobodnego ciepła.

                W domach pasywnych bardzo ważnym czynnikiem jest izolowanie strefy dachowej oraz poszczególnych ścian przed nadciągającym zimnem. Jeśli myślicie, że o klasie danych okien w pierwszej kolejności świadczy ich cena – to bardzo się mylicie. O wiele bardziej istotnym czynnikiem okazuje się być wartość współczynnika emisji ciepła, które oznacza się we wzorach za pomocą litery U. Okna powinny przepuszczać także energię emitowaną w naturalny sposób przez słoneczne promienie. Taka energia należy do bardzo wartościowych, bo w sumie jest także w 100% bezpłatna. Domy korzystające z energii słonecznej w okresie letnim są wspaniale oświetlone i jasne. Po prostu z wielką ochotą chce się w nich przebywać. Domy pasywne należą do tego typu inwestycji, które skutecznie i z nawiązką się zwracają, więc ryzyko niepowodzenia jest tu raczej niskie. O wydatkach na energię w domu decyduje liczba pokoi i ogólna wielkość zajmowanego metrażu. Ceny za dostawy energetyczne na rynku silnie się chwieją, nie można być pewnym niczego do końca, a domy pasywne potrafią w dobry sposób funkcjonować już przy minimalnym dostarczeniu niezbędnego ciepła. To prawdziwy komfort oraz niekłamana wygoda. Architekci polecają decydować się na gotowe projekty domów pasywnych, ale można także przerabiać na tego typu budowle wszystkie inne gatunki architektoniczne, które są możliwe do zaadaptowania na miejsca zamieszkania.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane posty

Kolektory płaskie w walce o palmę pierwszeństwa z kolektorami próżniowymi.Kolektory płaskie w walce o palmę pierwszeństwa z kolektorami próżniowymi.

Domy energooszczędne przedstawiane są w dzisiejszych środkach masowego przekazu jako najnowocześniejsze rozwiązanie techniczne naszych czasów. Czy to prawda? Trudno powiedzieć, ponieważ czas dopiero pokaże, czy cała ta inwestycja warta jest